TURUNÇTURUNÇ
Ege ve Akdeniz’in kucaklaştığı noktada özel bir koy olan Turunç  Mavi bayraklı plajı, pırıl pırıl kumları, masmavi denizi ile cennetten bir köşe… Çam ağaçlarıyla çevrelenmiş dağ yollarında, kıvrılarak geleceğiniz bu şirin koy  , masmavi bir ufuk, doğanın sunduğu güzellik ve huzurla  sizi karşılayacaktır. 


 
 Bu doğa harikası beldede güneşin benzersiz doğuşuna, mehtabın gümüş ışıklarıyla denizi kucaklayışına tanık olacaksınız. Yeşilin ve mavinin tüm tonlarıyla huzur içinde buluşacağınız Turunç’ta kendinizi cennette hissedeceksiniz.Turunç’un tertemiz mavi bayraklı plajında güneşlenip, denizin keyfini çıkarırken kıyı boyunca uzanan sayısız kafe ve restorandan her türlü yiyecek ve içeceğinizi temin edebilirsiniz. 

Bu cennette, köy yaşamıyla modern turizm anlayışı ve tarihle doğa iç içe… Çünkü Turunç gerek tarihi, gerekse doğası ile çok zengin.

Birçok medeniyete ev sahipliği yapan bu bölgede tarihi de keşfe hazır olun. Hemen yanıbaşında bulunan antik Amos kenti kalıntıları bölgenin en dikkat çeken tarihi değeri.Turunç’a 4 kilometre uzaklıktaki Kumlubük, tertemiz düzenli kumsalı, pırıl pırıl denizi ile görülmesi gereken güzel koylardan biri. Bu gezileri karadan yapabileceğiniz gibi, isterseniz Ege-Akdeniz’in eşsiz maviliklerinde süzülerek bir tekne ile de gerçekleştirebilirsiniz.


Turunç'ta geçireceğiniz tatilinizin başka bir güzel yanı da buraya oldukça yakın olan koylara ve küçük tatil beldelerine yapabileceğiniz geziler.  Bu gezileri karadan yapabileceğiniz gibi, isterseniz Ege-Akdeniz’in eşsiz maviliklerinde süzülerek bir tekne ile de gerçekleştirebilirsiniz.Turunç; doğal güzellikleri ve sunduğu doğal yaşamın yanısıra modern tesisler ve turizm anlayışıyla da benzersiz bir tatil beldesidir. Köy yaşamıyla modern turizm anlayışının ustalıkla yoğrulduğu sakin, huzurlu, doğa harikası bir cennet olarak doğanın kucağında konforu da yaşayabileceğiniz özel bir seçenektir Turunç…Birçok medeniyete ev sahipliği yapan bu doğa ve tarih harikası yarımada asfalt yolları dışında keçi yolu ve patika ağı ile sarılıdır. Bilimsel ve tarihi bir gezi yaparken Amos Antik kentini yolunuzun üzerinde bulursunuz. Amos, Turunç' la Kumlubük arasındaki tepenin hemen üzerinde olup, her iki yerleşim yerine araçla 10 dakikalık mesafede yeralır. Turunç, amatör balıkçılar için de avlanmak için uygun ve bereketli bir koya sahiptir. Kıyıdan biraz açıldığınızda her an yanınızdan bir balık sürüsü geçebilir. Balık avına meraklıysanız, bu tutkunuz için günlük turlar düzenlendiğini unutmayın. Turunç’ta hem balık avının, hem de tuttuğunuz balıkla dönüşte kendinize güzel bir ziyafet çekmenin keyfini yaşayabilirsiniz.

Turunç bir turizm beldesi olsa da, köylüler eskiden beri dağlardan topladıkları defne, kekik, adaçayı gibi doğal ürünleri satarak gelir elde ediyorlar. Ekim için elverişli kısıtlı araziye sahip olduklarından sebzecilik eskisi kadar yapılmıyor. Bunun yerine arıcılık ve bal üretimi yapılıyor. Yakındaki Osmaniye köyü ve çevresi çam ve çiçek balı üretimiyle ün yapmıştır.  Turunçlu köy kadınlarının el tezgâhında dokuduğu kıl torba, yastık, küçük kilim gibi ürünlerle, yöreye özgü oyalı yazma, boncuk işleri yöresel hediyelik ürünlerdir.

ULAŞIM
Turunç’un İçmeler ve Marmaris’e yakın olması en büyük avantajlarından biri. İçmeler 11, Marmaris 21 kilometre uzaklıkta. Marmaris’e kara yolundan her yarım saatte bir minibüs ve denizden tekneler çalışıyor. Marmaris’e ulaşım için karayolunu tercih edebileceğiniz gibi deniz yoluyla da ulaşabilirsiniz. Yaz sezonunda sabah 9’dan itibaren her saatbaşı kalkan tekneler 5 mil uzunluğundaki yolu 45 dakikada tamamlıyor. Ayrıca Turunç’ta araba, cip, motosiklet kiralayabileceğiniz firmalar da bulunuyor.

Marmaris’te alışveriş yapabilir, Marmaris Kalesi’ni, Kapalıçarşı’yı, İyilik Kayalıklarındaki Arkeoloji Parkı’nı ziyaret edebilir, gece barlar sokağındaki disko ve barlarda gönlünüzce eğlenebilirsiniz.

Ayrıca Turunç üzerinden Adaağzı, Cennet Adası (Nimada/Nimara Mağarası), Bozburun, Orhaniye, Söğüt, Selimiye, Hisarönü, Kumlubük, Çiftlik ve Datça’ya da ulaşım imkânınız var. Marmaris 21, İçmeler 11, Muğla 77 km, Bodrum 190, Köyceğiz 88 km, Gökova 63 km, Dalaman Havaalanı 110 km, Kumlubük 4 km, Karacasöğüt 66, Çamlı 56 km’dir.